Aktualności

          • "Spotkanie z poezją"

          • Dnia 28 kwietnia 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy odbył się XII Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją” – wydarzenie, które już od lat przyciąga młodych recytatorów, ich opiekunów i miłośników literatury. To nie tylko konkurs – to prawdziwe święto słowa i emocji.Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy, Szkoła Podstawowa w Zasadnem oraz GOKSiR w Kamienicy. Konkurs objęty był honorowym patronatem serc wszystkich, którzy wierzą w moc poezji – jej siłę poruszania, jednoczenia i budowania wrażliwości.Występy oceniało wyjątkowe jury:
            Pani Joanna Opyd – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Kamienicy, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, pasjonatka literatury dziecięcej i górskich wędrówek. Certyfikowany specjalista w dziedzinie sztuki recytacji. Jej ogromna wiedza i empatia uczyniły ją nie tylko wymagającym, ale i wspierającym jurorem.
            Pan Hilary Majewski – Przewodniczący Rady Gminy Kamienica, oddany społecznik i miłośnik książek, od lat związany z Gminną Biblioteką Publiczną.
            Pani Zofia Kuchnia – Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Kamienica, promotorka zdrowego stylu życia, orędowniczka wartości wychowawczych i edukacyjnych.
            Konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych – od przedszkolaków po uczniów klas ósmych. Repertuar obejmował twórczość Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny i Wisławy Szymborskiej. Jury oceniało opanowanie utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
            Laureaci XII Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją”:
            Kategoria:
            Przedszkole

            I miejsce- Maja Twardowska
            II miejsce- Dominika Banach
            III miejsce- Zofia Opyd
            Wyróżnienie: Izabela Kulig
             

            Kategoria: Klasy I–III
            I miejsce-Franciszek Masiarz
            II miejsce- Oliwia Mikołajczyk
            III miejsce- Emilia Ranosz
            Wyróżnienie: Antoni Buliński
             

            Kategoria: Klasy IV–VI
            I miejsce- Dawid Szlaga
            II miejsce- Nikola Mikołajczyk
            III miejsce- Emilia Syjud
            Wyróżnienie: Kornelia Adamczyk

            Kategoria: Klasy VII–VIII
            I miejsce-Kornel Król
            II miejsce- Anna Rusnarczyk
            III miejsce-  Katarzyna Faron

            Wszystkie prezentacje wzbudziły wiele emocji – publiczność nie szczędziła braw, a jury długo obradowało nad werdyktem. Laureaci pierwszych i drugich miejsc zostali zakwalifikowani do udziału w I Powiatowym Przeglądzie Artystycznym w Limanowskim Domu Kultury, który odbędzie się w dniach 10–12 czerwca 2025 r.Podczas obrad jury uczestnicy i goście mogli skorzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku. Nie zabrakło uśmiechów, rozmów i wspólnej radości z obcowania z poezją.Wszystkim laureatom wręczono nagrody – zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, pozostali dyplomy i upominki. Każdy uczestnik został uhonorowany nagrodą i symbolicznym prezentem.
            Szczególne podziękowania za wsparcie i sfinansowanie nagród składamy: – Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Kamienica na czele z Panią Zofią Kuchnią – za zaangażowanie i sfinansowanie nagród,– Dyrektorom szkół – Pani Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Zbludzy oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zasadnem – za nieocenioną pomoc organizacyjną,– Dyrektorowi GOKSiR – Panu Mirosławowi Haczkowi – za wsparcie techniczne, udostępnienie auli oraz przekazanie upominków,– Właścicielom Sali Zabaw „Figloraj” w Kamienicy – za ufundowanie wejściówek do sali zabaw dla najmłodszych uczestników konkursu.Organizatorkami konkursu były Panie Justyna Banach i  Magdalena Zygmunt.Na zakończenie głos zabrali organizatorzy i jury, wyrażając uznanie dla wszystkich dzieci – za odwagę, wrażliwość i piękne interpretacje. Podkreślono, że udział w takim wydarzeniu to już zwycięstwo, bo nie każdy potrafi stanąć na scenie i mówić poezją.Do zobaczenia za rok  na XIII edycji „Spotkania z poezją”! 

          • Wielkanocna Jałmużna – Pomoc, która dotarła aż do Boliwii

          • W okresie Wielkiego Postu Szkolne Koło Caritas wraz z Szkolną Kasą Oszczędności naszej szkoły po raz kolejny zorganizowało akcję charytatywną.W tym roku celem zbiórki było przygotowanie paczek żywnościowych dla starszych, chorych i potrzebujących osób z parafii w San Ramón w Boliwii. Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać kwotę, za którą zakupiono produkty pierwszej potrzeby. Paczki te zostały przekazane przez księdza misjonarza Radosława Słowika, który osobiście zaniósł je potrzebującym – wraz z Dobrą Nowiną o Zmartwychwstaniu Chrystusa.Jak napisał ksiądz w podziękowaniu: „Sprawiliście uśmiech na niejednej twarzy chorych i potrzebujących moje parafii w San Ramon w Boliwii, którym dzisiaj zaniosłem Jezusa i paczki żywnościowe w całości zakupione dzięki waszemu wsparciu. Niech Was Jezus Zmartwychwstały błogosławi”Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za włączenie się w tę inicjatywę. Wasze zaangażowanie i otwarte serca sprawiły, że pomoc z naszej małej miejscowości dotarła na drugi koniec świata, niosąc nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim nadzieję i braterską miłość.

          • Nowi członkowie Szkolnego Koła Caritas

          • Z radością informujemy, że do naszego Szkolnego Koła Caritas dołączyli nowi uczniowie, którzy z entuzjazmem zdecydowali się nieść pomoc potrzebującym. Witamy serdecznie w naszej wspólnocie ludzi dobrej woli! Podczas krótkiego spotkania nowi członkowie otrzymali legitymacje Caritas, które symbolizują ich gotowość do działania na rzecz innych oraz przynależność do ogólnopolskiej rodziny Caritas. Wierzymy, że dzięki ich zaangażowaniu nasza działalność będzie jeszcze skuteczniejsza i piękniejsza.

          • "Maria Konopnicka na wesoło"

          • 8 kwietnia 2025 r. odbył się XXIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej dla szkół noszących imię Marii Konopnickiej.W tym roku uczniowie klas I-III (Monika, Ola, Karina, Zosia, Agnieszka, Zosia, Krzyś, Fabian, Piotr, Tomek) po mistrzowsku zaprezentowali się w inscenizacji  utworu  Na jagody.Świadczy o tym uzyskane  I miejsce.Na najwyższym poziomie zaprezentowali się również  artyści w recytacjach indywidualnych:I miejsce – Zofia MoskalI miejsce – Michalina PolczykII miejsce – Aleksandra FranczykGratulujemy naszym wspaniałym aktorom.Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 w Limanowej za organizację  i zaproszenie do udziału w konkursie, a Urzędowi Gminy Kamienica za sfinansowanie wyjazdu.

          • Śladami historii

          • W  dniu 31 marca 2025 roku uczniowie klas VII- VIII naszej szkoły mieli niezwykłą okazję odwiedzić Wadowice, miasto związane z życiem i działalnością papieża Jana Pawła II.  Była to prawdziwa podróż w czasie, która pozwoliła nam lepiej poznać historię i kulturę tego miejsca. Rozpoczęliśmy naszą przygodę na Placu Jana Pawła II, gdzie podziwialiśmy pomnik papieża oraz fontannę. To miejsce pełne jest symboliki i emocji. Po zwiedzaniu przyszedł czas na prawdziwą ucztę! W jednej z lokalnych cukierni mieliśmy okazję spróbować słynnych wadowickich kremówek, ulubionego ciasta Papieża.Kolejnym punktem naszej wyprawy był wyjazd do  Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wizyty było przybliżenie młodzieży historii Holokaustu oraz zrozumienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w tym miejscu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne budynki obozowe, wystawy oraz dokumenty, które ilustrują życie więźniów. Przewodnik opowiedział o historii obozu, jego funkcjonowaniu oraz o losach ludzi, którzy tam przebywali. Po zwiedzaniu dzieci miały czas na refleksję i dyskusję na temat tego, co zobaczyły. Wiele osób podkreślało, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości, aby nie powtórzyły się podobne tragedie. Ta wycieczka była nie tylko lekcją historii, ale także ważnym doświadczeniem emocjonalnym. Uczniowie wrócili do szkoły z nową perspektywą na temat tolerancji i szacunku dla innych.  

          • Przedszkolaki z wizytą u Kubusia Puchatka

          • W piątek 28 marca przedszkolaki wybrały się na przedstawienie teatralne do Łącka. Dzieci miały okazję spotkać Kubusia Puchatka, jego przyjaciół i przeżywać z nimi wspólne przygody w Stumilowym lesie. Warto mieć przyjaciół - to główne przesłanie tego ciekawego i pełnego humoru przedstawienia. Na koniec dzieci wzięły  udział w quizach i zabawach. To był bardzo wartościowy czas.

          • W kinie i na trampolinie!

          • Środa 26 marca była w naszej szkole dniem wycieczkowym. Tym razem był to wyjazd klas I-III oraz IV-VIII do Nowego Sącza. Uczniowie skorzystali z atrakcji Parku Trampolin Jumpmania. Przekonali się, że aktywność fizyczna może być interesująca i pełna radości. Relaksowali się również podczas projekcji wybranych przez siebie filmów. Nie ma to jak integracja na wspólnych wyjazdach. Zwłaszcza, gdy jest zakończona pysznym posiłkiem.

          • Wiosenne inspiracje

          • 21 marca odbyło się w naszej szkole tradycyjne powitanie wiosny. Uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków i tornistrów. Ich kreatywność i pomysłowość nie znała w tym dniu żadnych ograniczeń. Przyszli do szkoły z najprzeróżniejszymi akcesoriami. Wiosna zainspirowała również do tego, aby założyć niecodzienne nakrycie głowy. Wszyscy wyglądali bajecznie! Z okazji Światowego Dnia Poezji odbył się również Szkolny Konkurs Recytatorski. Pięknie brzmiały słowa popularnych poetów: Juliana Tuwima, Ewy Szelburg - Zarembiny oraz Wisławy Szymborskiej. Dzień zakończyliśmy wielkimi porządkami - posprzątaliśmy teren wzdłuż drogi głównej naszej miejscowości,  aby mogła być naszą wizytówką. To był inspirujący dzień, pełen nadziei, że wiosna rozgości się u nas na dobre! 

          • Matematyka od kuchni

          • Matematyka to nie tylko liczby i wzory – to świetna zabawa i okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce! W naszej szkole odbyły się emocjonujące zawody matematyczne, w których uczniowie z klas starszych rywalizowali, rozwiązując zagadki, łamigłówki i zadania logiczne. Podczas zawodów uczniowie mieli okazję zmierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami – od szybkiego liczenia, przez logiczne łamigłówki, aż po bardziej skomplikowane zadania wymagające sprytu i kreatywnego myślenia. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i świetnym przygotowaniem. Po zaciętej rywalizacji wyłoniliśmy najlepszych matematyków w naszej szkole. Oto laureaci tegorocznych zawodów:I miejsce: klasa VIII miejsce: klasa VII miejsce: klasa VIIIPonadto tytuł „Super Matematyka” za aktywny udział w zawodach otrzymał Patryk Franczyk z klasy VI.Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i świetnie sobie poradzili. Zawody matematyczne to nie tylko rywalizacja, ale także świetna okazja do nauki poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku matematyczna rywalizacja będzie równie emocjonująca! 

          • Udana loteria

          • W dniach 12 - 14 marca w naszej szkole zorganizowano loterię fantową. W akcję Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnej Kasy Oszczędności, poprzez przyniesienie fantów oraz zakup losów, włączyło się wielu uczniów naszej szkoły.Serdecznie wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej kolejnej inicjatywy. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się cieszyć nowym kącikiem rekreacyjnym. 

          • Dla Kobiet i Mężczyzn

          • 7 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet. Nasi gentlemani już od samego rana przemierzali szkolne korytarze, aby móc obdarować wszystkie Panie i Dziewczęta: słodkimi upominkami, kwiatami, radosnym uśmiechem i dobrym słowem. Dużo radości sprawiły te drobne, ale jednocześnie tak miłe gesty. Piękną gazetkę tematyczną z tej okazji przygotowała Pani pedagog. Niech nas inspirują...W poniedziałek 10 marca płeć piękna odwdzięczyła się tym samym wszystkim Chłopcom z okazji Dnia Mężczyzny. 

          • Podróże kształcą...

          • W dniu 6 marca uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Krakowa.Najpierw udaliśmy się do Teatru Współczesnego, aby obejrzeć sztukę Kamienie na szaniec. Skoncentrowana na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału historia Alka, Rudego i Zośki doskonale odzwierciedlała losy opętanej wojną Warszawy. Był to wzruszający spektakl o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze i wywarł na nas ogromne wrażenie.Następnie przespacerowaliśmy się uliczkami Krakowa w stronę Rynku Głównego, gdzie tradycyjnie zrobiliśmy sobie zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Potem zwiedzaliśmy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ,,Podziemia Rynku". Podróż śladami europejskiej tożsamości Krakowa była bardzo ekscytująca. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale z przekonaniem, że  podróże kształcą

          • Miesiąc Bezpiecznego Internetu

          • W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu #dbi uczniowie naszej szkoły, przez cały miesiąc luty, brali udział w szeregu różnych akcji. Szkolna Kasa Oszczędności zachęciła uczniów klas starszych, aby przygotowali broszury o bezpieczeństwie w sieci dla seniorów. Ciekawe, kolorowe, a przede wszystkim pouczające ulotki, przygotowali na lekcjach informatyki. Zawierały one przykłady oszustw, z którymi mogą się spotkać osoby starsze, ale również wskazówki jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać. Edukacyjne kartki przekazali dorosłym członkom swojej rodziny. Ponadto uczniowie wzięli udział w specjalnych lekcjach informatyki nt. zagrożeń w sieci oraz pojęć związanych z bezpieczeństwem w Internecie. Swoją wiedzę mogli sprawdzić w czasie konkursu organizowanego przez SKO „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. W dniu 4 marca odbyło się podsumowanie akcji pod nazwą „Ja i moi bliscy bezpieczni w sieci”, wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu. Zapraszamy do galerii. 

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • A nade wszystkoszanuj mowę swą ojczystą

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień Języka Ojczystego ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej. W naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami, w ciągu całego tygodnia, brali udział w językowych zadaniach: przygotowali gazetkę tematyczną, odczytywali wierszyki łamiące języki, wzięli udział w bajkowym balu karnawałowym. Nauczyciel bibliotekarz przeprowadził lekcję dla uczniów klasy czwartej, podczas której opowiedział o pracy bibliotekarza oraz przedstawił historię książki. Kulminacja działań przypadła na dzień 21 lutego. Uczniowie podczas zajęć wykonywali plakaty na temat wybranej część mowy oraz próbowali ocalić słowa od zapomnienia. Podczas zajęć z wychowawcą zagrali w Państwa - miasta, rozwijając słownictwo, ćwicząc poprawność ortograficzną i wzbogacając wiedzę o świecie.Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zadaniach przygotowanych przez nauczycieli. Kolejny MDJO już za rok!

          • Walentynkowe Love

          • 14 lutego w naszej szkole członkowie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili szereg działań walentynkowych. Tego dnia królował kolor czerwony, a uczniowie mieli na sobie gadżety i stroje nawiązujące do tego święta. Szkolny korytarz udekorowaliśmy wystawą naszych ulubionych złotych myśli o miłości. Każdy miał także okazję wysłać do kolegi lub koleżanki walentynkę, przepełnioną miłymi słowami. Nasi szkolni listonosze mieli pełne ręce roboty, ponieważ ta akcja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Dzień Świętego Walentego uczniowie klas starszych zakończyli dekorowaniem serc z piernika, które potem smacznie zjedli. 

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Uroczystym i wyjątkowym był dla nas dzień 17 stycznia. Gościliśmy w naszej szkole bardzo nam bliskie i kochane osoby, jakimi są  babcie i dziadkowie. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy dla Nich uroczystość. Był to czas wypowiedzianych  i wyśpiewanych życzeń oraz podziękowań za to, że babcia i dziadek są zawsze blisko, tak nas kochają, że wszystkie siły i  czas swój cały nam poświęcają, a kiedy mamy jakieś kłopoty albo zmartwienie możemy zawsze liczyć na pomoc i pocieszenie.Obecność tak bliskich nam osób sprawiła, że w szkole zapanowała prawdziwie rodzinna i ciepła atmosfera. Trwając w świątecznym klimacie przedstawiliśmy  naszym gościom jasełka bożonarodzeniowe. Staropolskim zwyczajem zawitali do nas również kolędnicy z Gwiazdą.Wyrazy uznania ale i wzruszenie, jakie dało się zauważyć na twarzach babć i dziadków były dla nas największą nagrodą. Dzień Babci i Dziadka to dla nas jedna z najważniejszych szkolnych uroczystości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za obecność i już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie w naszej szkole.Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla naszych gości.