Aktualności

        • Międzynarodowa lekcja online
          • Międzynarodowa lekcja online

          • W ramach realizowanego projektu eTwinning Pen Pal Adventure uczniowie klasy VII uczestniczyli w lekcji online wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Frydek-Mistek.

            Tematem spotkania były wakacyjne plany i marzenia. Uczniowie mieli okazję porozmawiać w języku angielskim o miejscach, które zamierzają odwiedzić, sposobach spędzania wolnego czasu oraz aktywnościach, które planują podczas wakacji. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi pomysłami, zadawała pytania i porównywała swoje zainteresowania.

            Lekcja była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych, doskonalenia umiejętności komunikacyjnych oraz budowania międzynarodowych relacji. Bezpośredni kontakt z rówieśnikami z innego kraju pozwolił uczniom przekonać się, jak ważna jest znajomość języka angielskiego w codziennej komunikacji. 

        • Wycieczka do Sandomierza
          • Wycieczka do Sandomierza

          • 10 czerwca 2026 r. uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w wycieczce do malowniczego Sandomierza. W wyjeździe wzięło udział 37 uczniów wraz z opiekunami. Pogoda dopisała, dzięki czemu mogliśmy w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami przygotowanymi na ten dzień.

            Po przyjeździe do Sandomierza spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem, który podczas kilkugodzinnego spaceru przybliżył nam historię i najciekawsze zabytki miasta. Zwiedziliśmy rynek z zabytkowymi kamienicami oraz Bazylikę Katedralną. Duże wrażenie zrobił na uczestnikach widok z Bramy Opatowskiej, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta.

            Niezapomnianym przeżyciem było także przejście Podziemną Trasą Turystyczną, prowadzącą przez dawne sandomierskie lochy i podziemne korytarze. Odwiedziliśmy również Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, który zachwycił wszystkich swoim wyjątkowym klimatem.

            Na zakończenie wycieczki przenieśliśmy się do świata bohaterów popularnego serialu „Ojciec Mateusz”. W Muzeum – Świat Ojca Mateusza mogliśmy zobaczyć między innymi komisariat policji, kuchnię Natalii oraz figury woskowe głównych postaci serialu.

            Po zwiedzaniu był również czas na zakup pamiątek i wspólny posiłek. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domu. Wycieczka była doskonałą okazją do poznania historii i kultury jednego z najpiękniejszych miast Polski, a także do integracji uczniów z różnych klas.

             

        • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego InstaLing Master
          • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego InstaLing Master

          • 9 czerwca 2026 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego InstaLing Master, skierowany do uczniów klas IV–VIII. Celem konkursu było popularyzowanie nauki języka angielskiego, motywowanie uczniów do systematycznej pracy oraz rozwijanie zainteresowań językowych.

            Uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym stopień opanowania słownictwa realizowanego w programie InstaLing w roku szkolnym 2025/2026. Konkurs wymagał nie tylko dobrej znajomości poznanych wyrazów, ale także ich bezbłędnego zapisu.

            W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas IV–VIII, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem, wiedzą oraz umiejętnościami językowymi. Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich możliwości, utrwalenia słownictwa oraz zdrowej rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i chęci podjęcia dodatkowego wyzwania. Szczególne gratulacje kierujemy do laureatów konkursu, którzy uzyskali najwyższe wyniki i zdobyli tytuły najlepszych znawców słownictwa języka angielskiego.

            Laureaci:

            I miejsce: Emilia Syjud kl.VII

            II miejsce: Bogumiła Cepielik kl.VIII

            III miejsce: Martyna Wąchała kl.V

            Wyróżnieni:

            Kamil Wąchała kl.VII

            Zofia Wąchała kl.IV

            Przemysław Gorczowski kl.IV

            Maria Gorczowska kl.VI

            Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!

        • Kino sferyczne w naszej szkole
          • Kino sferyczne w naszej szkole

          • Nasi uczniowie mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w niezwykłych pokazach filmowych w kinie sferycznym. Była to wyjątkowa okazja do połączenia nauki z doskonałą zabawą i niezapomnianymi wrażeniami wizualnymi.

            Najmłodsi uczestnicy z klas 1–3 wzięli udział w seansie poświęconym światu podziemnemu. Uczniowie mogli odkrywać tajemnice ukryte pod powierzchnią ziemi, poznając fascynujące zjawiska i organizmy żyjące w podziemnych przestrzeniach. Klasy 4–8 wybrały tematykę kosmosu. Podczas projekcji uczniowie odbyli niezwykłą podróż po Układzie Słonecznym, poznając planety, gwiazdy oraz tajemnice wszechświata. 

            Pokazy w kinie sferycznym dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu emocji, nowych informacji oraz niezapomnianych przeżyć. To była niezwykle ciekawa i inspirująca lekcja w nowoczesnej formie!

        • 💙 Dzień w Piżamie za nami! 💙
          • 💙 Dzień w Piżamie za nami! 💙

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Rodzicom za udział w naszej akcji „Dzień w Piżamie”. Tego dnia pokazaliśmy, że potrafimy łączyć dobrą zabawę z pomaganiem i pamięcią o dzieciach, które Dzień Dziecka musiały spędzić w szpitalnych łóżkach.

            Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które wsparły naszą zbiórkę charytatywną dla Hani, która potrzebuje środków na rehabilitację i leczenie. Dzięki Waszej hojności udało się zebrać fundusze, które będą realnym wsparciem w jej codziennej walce o sprawność.

            Dziękujemy za każde dobre słowo, każdy gest i każdą przekazaną złotówkę. Razem pokazaliśmy, że empatia, solidarność i chęć niesienia pomocy mają ogromną moc.

            Brawo dla całej społeczności szkolnej! 💙👏

        • Sukces naszej szkoły w konkursie „Finansowa przygoda z SKO”
          • Sukces naszej szkoły w konkursie „Finansowa przygoda z SKO”

          • Z ogromną radością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zasadnem zdobyła I miejsce w konkursie „Finansowa przygoda z SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej” w kategorii „Szkoła w akcji – nagrody w rękach najaktywniejszych”.

            Uroczyste podsumowanie programu SKO za rok szkolny 2025/2026 odbyło się 29 maja 2026 r. Konkurs miał na celu promowanie edukacji finansowej, rozwijanie nawyku oszczędzania oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw finansowych wśród dzieci i młodzieży.

            Komisja konkursowa doceniła naszą szkołę za aktywne propagowanie idei oszczędzania, realizację działań edukacyjnych, udział w akcjach promujących SKO oraz zaangażowanie całej społeczności szkolnej. W nagrodę szkoła otrzymała 3000 zł.

            Powody do dumy przyniosły również wyniki konkursu w kategorii „Lider oszczędzania”. Wśród wyróżnionych uczniów naszej szkoły znaleźli się:

            • Bartosz Franczyk
            • Emilia Rusnarczyk

            •Grzegorz Zasadni

            Uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za systematyczność i zaangażowanie w oszczędzanie.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom oraz dziękujemy rodzicom, nauczycielom i opiekunowi SKO za wspieranie działań promujących edukację finansową. Osiągnięty sukces jest dowodem na to, że wspólna praca, wytrwałość i odpowiedzialność przynoszą wspaniałe efekty.

            Życzymy kolejnych sukcesów i dalszego rozwijania umiejętności, które z pewnością zaowocują w przyszłości!

        • XV Gminny Konkurs Gawędziarski „Gorczańskie Bajanie”
          • XV Gminny Konkurs Gawędziarski „Gorczańskie Bajanie”

          • 28 maja 2026 r. odbył się w naszej szkole XV Gminny Konkurs Gawędziarski – wyjątkowe wydarzenie, które pielęgnuje piękno naszej gwary. Tegoroczna, jubileuszowa edycja po raz kolejny pokazała, że mowa naszych przodków jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom. Szczególnie cieszy fakt, że najliczniejszą grupę uczestników stanowiły dzieci – to najlepszy dowód na to, że nasza gwara ma się całkiem dobrze!

             

            Wyniki konkursu

             

            𝗞𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶ę𝗰𝗮

            1. miejsce – Franciszek Masiarz

            2. miejsce – Martyna Wąchała

            2. miejsce – Julia Augustyniak

            3. miejsce – Michalina Polczyk

            3. miejsce – Aleksandra Franczyk

            3. miejsce – Marcelina Adamczyk

            Wyróżnienie – Amelia Gromala

            Wyróżnienie – Olga Marcisz

             

            𝗞𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗺ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲ż𝗼𝘄𝗮

            1. miejsce – Martyna Kurzeja

            2. miejsce – Kornelia Adamczyk

            2. miejsce – Bogumiła Cepielik

            3. miejsce – Łucja Faron

            3. miejsce – Wiktoria Karabin

            Udział – Dawid Wilczyński

             

            𝗞𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗱𝗼𝗿𝗼𝘀ł𝗮

            1. miejsce – Piotr Wąchała

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy za piękne prezentacje, zaangażowanie, za  piękne świadectwo umiłowania tradycji. Każdy występ był wyjątkowy, pokazał bogactwo oraz niepowtarzalny charakter naszej gwary.

            Dziękujemy komisji artystycznej za piękną pracę i serdeczną atmosferę.

            Artur Czesak, językoznawca itd.

            Monika Kurzeja

            Elzbieta Citak

            Irena Hyrc

            Dziękujemy uczestnikom, opiekunom, rodzicom oraz jury za stworzenie wyjątkowej atmosfery naszego gminnego święta gwary.

            Nagrody sfinansowano ze środków otrzymanych od

            Powiat Limanowski

            Gorczański Oddział Związku Podhalan im Ks prof Józefa Tischnera w Kamienicy

            Za wsparcie organizacyjne konkursu dziękujemy

            Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

            Centrum Edukacji i Tradycji GOKSiR w Kamienicy

            Patronat medialny

            Gorczańskie Wieści TV

             

        • Spotkanie z poezją...
          • Spotkanie z poezją...

          • XIII Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”, jak co roku,  zgromadził wielu utalentowanych uczestników ze szkół podstawowych z terenu Gminy Kamienica. Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania literaturą piękną, popularyzacja poezji oraz kształtowanie kultury żywego słowa. Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne, klasy I–III, klasy IV–VI oraz VII–VIII. Każdy uczestnik prezentował jeden wybrany utwór poetycki  Jury oceniało recytatorów, zwracając szczególną uwagę na interpretację utworu, dykcję, emisję głosu, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny występu. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, odwagą sceniczną oraz wysokim poziomem przygotowania. Publiczność mogła wysłuchać wielu pięknych i wzruszających interpretacji znanych utworów poetyckich. Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze, sprzyjającej rozwijaniu talentów artystycznych dzieci i młodzieży. Komisja konkursowa w składzie: Pani Lidia Piotrowska, Pani Joanna Opyd, Pani Zofia Kuchnia oraz Pan Hilary Majewski wyłoniła laureatów oraz przyznała wyróżnienia.


            Oddział przedszkolny:

            I miejsce- Mia Mikołajczyk- Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy

            II miejsce- Amelia Tudaj- Samorządowe Przedszkole w Kamienicy

            III miejsce- Laura Zasadni- Szkoła Podstawowa w Zasadnem

            Wyróżnienie- Adela Brzeczek- Niepubliczne Przedszkole Mały Salomon

            Klasy I-III

            I miejsce- Oliwia Mikołajczyk- Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy

            II miejsce- Emilia Ranosz- Szkoła Podstawowa w Zalesiu

            III miejsce- Dominik Rogowski- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamienicy

            Wyróżnienie: Piotr Gorczowski- Szkoła Podstawowa w Zasadnem

            Klasy IV-VI

            I miejsce- Amelia Gromala- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamienicy

            II miejsce- Franciszek Masiarz- Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienicy

            III miejsce- Nikola Mikołajczyk- Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy

            Wyróżnienie- Alicja Mrózek- Szkoła Podstawowa w Zalesiu

            Klasy VII-VIII

            I miejsce- Emilia Syjud- Szkoła Podstawowa w Zasadnem

            II miejsce- Zuzanna Opyd- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamienicy

            III miejsce- Dawid Szlaga- Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienicy

             

            Finaliści otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkową nagrodą dla zdobywców pierwszego i drugiego miejsca jest kwalifikacja do II Powiatowego Przeglądu Artystycznego, który odbędzie się w Limanowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie młodych recytatorów. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych. Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na czele z Panem Wójtem Gminy Kamienica Władysławem Sadowskim oraz Panią Zofią Kuchnią składamy serdeczne podziękowania za ufundowanie nagród. Wyrazy wdzięczności składamy również na ręce dyrektorów szkół czuwających nad organizacją całego przedsięwzięcia Pani Bożeny Gierczyk oraz Anny Adamczyk wraz z nauczycielami Magdaleną Zygmunt i Justyną Banach. Dziękujemy również Panu Dyrektorowi Mirosławowi Haczkowi za obsługę techniczną wydarzenia. Dzięki Państwa zaangażowaniu możemy wspólnie tworzyć wydarzenia promujące kulturę, poezję i rozwój młodych talentów. Konkurs pokazał, że poezja nadal wzrusza, inspiruje i pozwala odkrywać. Wyrażamy nadzieję, że za rok po raz kolejny spotkamy się z poezją...

        • W magicznym świecie... wspólnie i rodzinnie!
          • W magicznym świecie... wspólnie i rodzinnie!

          • 22 maja obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowy dzień – Święto Patrona Szkoły połączone z uroczystością z okazji Dnia Mamy i Taty. Był to czas pełen wzruszeń, radości oraz wspólnego świętowania w atmosferze wdzięczności i rodzinnego ciepła. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, podczas której wspólnie modliliśmy się za całą społeczność szkolną oraz naszych najbliższych.

            Następnie udaliśmy się do szkoły, aby celebrować ten dzień, najpiękniej jak potrafimy. Jako pierwsi, dla swoich Rodziców, wystąpili  najmłodsi uczniowie, którzy z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki,  bo występ ten płynął prosto ze szczerych, dziecięcych serc. Następnie uczniowie z klas I-III przenieśli widzów do baśniowego świata Marysi i krasnoludków. Mocno wybrzmiały takie wartości jak miłość, wdzięczność i szacunek. Barwne stroje, dekoracje oraz zaangażowanie uczniów sprawiły, że występ był niezapomniany.

            Na zakończenie szkolni instrumentaliści oraz wokaliści  z klas starszych przygotowali wyjątkowy koncert pełen pięknych melodii i serdecznych życzeń płynących prosto z serca. Finałowym momentem uroczystości było wspólne odśpiewanie „Sto lat” przy akompaniamencie fletów, co stworzyło niezwykle ciepłą atmosferę. Uczniowie złożyli swoim Rodzicom serdeczne życzenia oraz wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki, które były wyrazem ich miłości i wdzięczności.

            Nasi zacni Goście mogli również podziwiać przepiękne prace przestrzenne wykonane przez  uczniów w Szkolnym Konkursie Plastycznym: Magiczny świat Marysi i krasnoludków w 3D. To ogrom talentu, kreatywności i wrażliwości estetycznej.

            Po części artystycznej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, który był okazją do rozmów i dalszego świętowania w miłym gronie.

        • Wycieczka klas młodszych
          • Wycieczka klas młodszych

          • 20 maja uczniowie klas I–III wzięli udział w wycieczce do Centrum Aktywnego Wypoczynku „Borek” Pogoda tego dnia była wyjątkowo słoneczna i sprzyjała zarówno zajęciom edukacyjnym, jak i zabawie na świeżym powietrzu.

            Pierwszym punktem programu były warsztaty przyrodnicze. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o owadach, a następnie samodzielnie wykonały patyczaki z materiałów plastycznych. Wielką atrakcją okazała się możliwość potrzymania na rękach żywych patyczaków

            Kolejną aktywnością było tworzenie odlewów tropów zwierząt z masy solnej. Uczniowie poznali różne ślady pozostawiane przez leśne zwierzęta i dowiedzieli się, jak je rozpoznawać. Własnoręcznie wykonane odciski stały się dla dzieci piękną pamiątką               z wycieczki.

            Po części edukacyjnej przyszedł czas na ruch i zabawę. Na terenie ośrodka czekały na dzieci dmuchańce, zjeżdżalnie oraz liczne atrakcje parku rozrywki. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem korzystali z dostępnych urządzeń, integrując się i spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu.

            Wycieczka była niezwykle udana – połączyła naukę z zabawą, a piękna pogoda dodatkowo wprawiła wszystkich w znakomite nastroje. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia przyrodnicze.

        • Udział uczniów naszej szkoły w konkursie ITMechan
          • Udział uczniów naszej szkoły w konkursie ITMechan

          • Dwóch uczniów z klasy VII naszej szkoły, Cyprian Hilgier oraz Kamil Wąchała, wzięło udział w konkursie informatycznym ITMechan zorganizowanym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. Młodzież mierzyła się z zadaniami dotyczącymi nowoczesnych technologii informatycznych.

            Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz budowy i konfiguracji sieci komputerowych. Uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne, przygotowywali model sieci w programie Cisco Packet Tracer, a także analizowali i odczytywali informacje sieciowe z komputera.

            Choć tym razem nie udało się zdobyć czołowych miejsc, udział w konkursie był dla naszych uczniów cennym doświadczeniem i okazją do rozwijania umiejętności praktycznych. Zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością zaprocentują w przyszłym roku podczas kolejnej edycji konkursu.

            Gratulujemy naszym uczestnikom zaangażowania oraz chęci rozwijania swoich pasji informatycznych!

        • Sukces naszych uczennic.
          • Sukces naszych uczennic.

          • Gminne zawody piłkarskich szóstek w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej
            W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych zawodach piłkarskich w formule „szóstek”, organizowanych w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody dostarczyły wielu sportowych emocji oraz były okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na tle drużyn z innych szkół.
            Największy sukces odniosła drużyna dziewcząt w kategorii Igrzysk Dzieci, która zaprezentowała się znakomicie i wywalczyła I miejsce, awansując do finałów powiatowych. Pozostałe reprezentacje naszej szkoły również spisały się bardzo dobrze, zajmując III miejsca w swoich kategoriach.
            Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom zaangażowania  oraz godnego reprezentowania naszej szkoły na zawodach sportowych. Życzymy kolejnych sukcesów w następnych rozgrywkach! ⚽

        • Konkursy SKO
          • Konkursy SKO

          • W ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności w naszej szkole odbyły się dwa konkursy online skierowane do uczniów klas IV–VIII. Ich celem było rozwijanie wiedzy z zakresu finansów, oszczędzania oraz bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Konkurs „Banki, pieniądze i oszczędzanie”

            Uczniowie rozwiązywali test dotyczący:

            • funkcji pieniądza,
            • działalności banków,
            • oszczędzania,
            • Banku Spółdzielcaego w Limanowej,
            • Narodowego Banku Polskiego,
            • kredytów, odsetek i salda.

            Konkurs wzbudził duże zainteresowanie i pokazał, że uczniowie posiadają szeroką wiedzę ekonomiczną oraz potrafią wykorzystywać ją w praktyce.

            🏆 Wyniki konkursu:

            • 🥇 Anna Gorczowska
            • 🥈 Bogumiła Cepielik
            • 🥉 Cyprian Hilgier

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

            Konkurs „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”

            Drugim wydarzeniem był konkurs poświęcony cyberbezpieczeństwu. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z:

            • ochroną danych osobowych,
            • bezpiecznym korzystaniem z Internetu,
            • rozpoznawaniem zagrożeń w sieci,
            • zasadami odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.

            Konkurs pokazał, jak ważna jest świadomość zagrożeń internetowych i umiejętność dbania o bezpieczeństwo w sieci.

            🏆 Wyniki konkursu:

            • 🥇 Patryk Franczyk
            • 🥈 Emilia Syjud i Robert Groń
            • 🥉 Antoni Groń

            Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie!

            SKO – nauka przez zabawę i działanie

            Działalność SKO to doskonała okazja do rozwijania praktycznych umiejętności, zdobywania wiedzy finansowej i cyfrowej oraz uczestnictwa w ciekawych inicjatywach edukacyjnych. Dziękujemy uczniom za aktywność i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole.

        • Wiwat Maj, Trzeci Maj...
          • Wiwat Maj, Trzeci Maj...

          • Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona temu ważnemu wydarzeniu w historii Polski. Była to wyjątkowa lekcja, podczas której uczniowie mogli przenieść się w czasy XVIII wieku i lepiej zrozumieć znaczenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

            W trakcie przedstawienia nie zabrakło symbolicznych postaci historycznych – na scenie pojawił się sam król Stanisław August Poniatowski, który odegrał istotną rolę w uchwaleniu Konstytucji. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, a całość została wzbogacona o patriotyczne pieśni i narrację przybliżającą wydarzenia z 1791 roku.

            Akademia była nie tylko okazją do uczczenia święta narodowego, ale również cenną lekcją historii i patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej.

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          •  28 kwietnia w  naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. To symboliczny moment,    w którym pierwszoklasiści rozpoczęli swoją wielką przygodę ze światem literatury.

            Głównym punktem uroczystości był akt uroczystego pasowania. Od tej chwili pierwszaki stały się pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki, co potwierdziło założenie Im pierwszych kart czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał kolorowy dyplom oraz praktyczną zakładkę, która będzie towarzyszyć im podczas lektury.

            Miłą niespodzianką był prezent  od Instytutu Książki w postaci egzemplarza książki „Wnuczka antykwariusza”. To wyjątkowa pozycja, która ma zachęcić dzieci do odkrywania tajemnic ukrytych na kartach opowieści.

            Z okazji pasowania bibliotekarz przygotował również specjalny list do rodziców. Zwrócił się w nim z prośbą o aktywne wspieranie dzieci w nauce czytania – zarówno poprzez wspólne wieczorne lektury, jak i zachęcanie do pierwszych samodzielnych prób. W liście podkreślono liczne zalety czytania, takie jak rozwijanie słownictwa, ćwiczenie koncentracji oraz budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem.

            Mamy nadzieję, że od dziś biblioteka stanie się dla pierwszoklasistów ulubionym miejscem w szkole, do którego będą zaglądać z ciekawością i radością.

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • 23 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Był to dzień pełen literackich emocji, zagadek i kreatywnej zabawy, w którą zaangażowała się cała społeczność szkolna – od przedszkolaków po najstarsze klasy.

            Już od progu witała wszystkich tematyczna gazetka, przybliżająca historię tego święta oraz ciekawostki ze świata literatury. Atmosferę podgrzewali uczniowie klasy siódmej, którzy wcielili się w rolę mistrzów ceremonii. Przygotowali oni serię zagadek o książkach i ich bohaterach. Każdy, kto wykazał się wiedzą i udzielił poprawnej odpowiedzi, mógł liczyć na okazjonalny upominek.

            Ważnym  punktem programu ogólnoszkolna akcja pod hasłem „Strażnicy Książek”. Każda klasa otrzymała zestaw słów kluczy, na podstawie których musiała odgadnąć tytuł konkretnej książki. Gdy uczniowie odnaleźli już właściwą pozycję na półkach, czekało na nich kolejne wyzwanie – wewnątrz książek ukryte były dalsze wskazówki. Finałem tej zabawy było wspólne obrazowanie wylosowanego hasła dotyczącego zalet czytania. Dzięki pomysłowości uczniów powstały wyjątkowe prezentacje pokazujące, jak wielką wartość mają książki  w naszym życiu.

            W tym szczególnym wydarzeniu wzięły również udział  dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły szkolną bibliotekę. Dla wielu z nich była to pierwsza taka wizyta. Maluchy dowiedziały się, jak powstaje książka – od pomysłu autora po gotowy egzemplarz na półce – oraz na czym dokładnie polega praca bibliotekarza.

            Obchody Światowego Dnia Książki pokazały, że czytanie to nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa, która pobudza wyobraźnię i integruje całą naszą społeczność.

        • Sprzątanie na Zasadnem
          • Sprzątanie na Zasadnem

          • 24 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja sprzątania terenów wzdłuż pobliskiej drogi. Uczniowie i nauczyciele wspólnie zaangażowali się w porządkowanie naszej okolicy. To była nie tylko cenna lekcja odpowiedzialności, ale także okazja do refleksji.

            Niestety, ilość znalezionych śmieci pokazuje, że wciąż mamy wiele do zrobienia. To przykre, jak często zapominamy, że środowisko, w którym żyjemy, jest naszym wspólnym dobrem. Przecież każdy z nas chciałby cieszyć się piękną, czystą przyrodą.

            Dlatego apelujemy – dbajmy o nasze otoczenie na co dzień. Nie zaśmiecajmy środowiska, zabierajmy swoje śmieci ze sobą i reagujmy, gdy widzimy niewłaściwe zachowania. Nawet drobne działania mają znaczenie.

            Pamiętajmy, że zmiana zaczyna się od nas samych. Dając dobry przykład innym, możemy realnie wpłynąć na poprawę stanu naszego środowiska.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną pracę. Razem możemy więcej!

        • Wiosenne działania w projekcie eTwinning „Pen Pal Adventure”
          • Wiosenne działania w projekcie eTwinning „Pen Pal Adventure”

          • Wraz z nadejściem wiosny uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w kolejnych działaniach międzynarodowego projektu eTwinning „Pen Pal Adventure”.

            Z okazji Światowego Dnia Książki we współpracy ze szkołą z Torre del Mar (Hiszpania) uczniowie przygotowali wyjątkowe prace prezentujące ich ulubione książki. Każda praca zawierała ilustrację oraz krótką rekomendację – informację o tym, o czym jest książka i dlaczego warto ją przeczytać. Efekty tej twórczej współpracy można podziwiać na szkolnym korytarzu, gdzie powstała barwna galeria prac. Głównym celem tego działania było zachęcenie uczniów do sięgania po książki i rozwijania pasji czytelniczych.

            Kolejnym ważnym wydarzeniem była lekcja online z uczniami ze szkoły z Frydek-Místek (Czechy), w której udział wzięli uczniowie klasy siódmej. Podczas spotkania uczestnicy przedstawiali się, opowiadali o swoich zainteresowaniach oraz zadawali sobie nawzajem pytania w języku angielskim. Była to doskonała okazja do przełamywania bariery językowej oraz rozwijania umiejętności komunikacyjnych w praktyce.

            Udział w projekcie to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa i możliwość poznawania rówieśników z innych krajów.

        • XI Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego
          • XI Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego

          • 16 kwietnia 2026 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamienicy odbył się XI Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego „English is Fun” skierowany do uczniów klas VI–VIII. W wydarzeniu wzięło udział 12 uczestników reprezentujących szkoły z gmin Kamienica i Szczawa.

            Konkurs miał formę pisemnego testu wiedzy i umiejętności językowych. Uczniowie mierzyli się z zadaniami sprawdzającymi znajomość słownictwa, gramatyki, rozumienia tekstu czytanego, praktycznego użycia języka angielskiego oraz elementów kultury Wielkiej Brytanii.

            Szkołę Podstawową w Zasadnem reprezentowali:

            • Emilia Syjud z klasy VII, która otrzymała dyplom za udział,
            • Antoni Groń z klasy VIII, który zdobył III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy uczestnikom zaangażowania oraz odwagi w podejmowaniu językowych wyzwań.

            Dziękujemy organizatorom za przygotowanie konkursu oraz stworzenie uczniom możliwości rozwijania swoich umiejętności językowych.

        • Wyniki Międzygminnego Konkursu o Słudze Bożym ks. Józefie Kurzei
          • Wyniki Międzygminnego Konkursu o Słudze Bożym ks. Józefie Kurzei

          • W sobotę, 11 kwietnia 2026 r., w Kaplicy pw. bł. Karoliny Kózkówny w Zasadnem odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. „Kocham i wzrastam – Jeden dzień z życia ks. Józefa Kurzei”. Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa w Zasadnem oraz Gorczański Oddział Związku Podhalan im. ks. Józefa Tischnera w Kamienicy. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Zasadnego, Kamienicy, Kamienicy Dolnej, Zalesia oraz Szczawy.

            Na konkurs wpłynęły 44 prace:

            • 25 w kategorii klas I–IV,
            • 19 w kategorii klas V–VIII.

            Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci rodaka – Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei oraz upowszechnianie wiedzy o jego życiu i działalności. Duże zainteresowanie konkursem pokazuje, że inicjatywa spełniła zakładany cel.

            Prace oceniała komisja w składzie:

            • pani Mariola Kozioł-Rusnarczyk
            • pani Maria Faltyn

            Wyniki konkursu

            Klasy I–IV

            Nagroda specjalna:

            • Katarzyna Bulanda – SP nr 2 w Kamienicy

            I miejsce:

            • Aleksandra Franczyk – SP w Zasadnem
            • Dominik Rogowski – SP nr 2 w Kamienicy

            II miejsce:

            • Klara Majewska – SP nr 2 w Kamienicy
            • Magdalena Mrówka – SP w Szczawie
            • Tomasz Kamiński – SP w Szczawie

            III miejsce:

            • Kuba Groń – SP nr 2 w Kamienicy
            • Julia Sopata – SP nr 2 w Kamienicy
            • Mateusz Ligas – SP nr 2 w Kamienicy
            • Łucja Gierczyk – SP w Zasadnem

            Wyróżnienia:

            • Kaja Majewska – SP nr 2 w Kamienicy
            • Patryk Sadowski – SP nr 2 w Kamienicy
            • Kajetan Hilgier – SP w Zasadnem
            • Paulina Markowicz – SP w Szczawie

            Udział:

            • Monika Gorczowska – SP w Zasadnem
            • Miłosz Lasyk – SP nr 2 w Kamienicy
            • Julia Augustyniak – SP nr 2 w Kamienicy
            • Ksawery Wiatr – SP nr 2 w Kamienicy
            • Eliza Udziela – SP nr 2 w Kamienicy
            • Milena Stanisz – SP nr 2 w Kamienicy
            • Elżbieta Udziela – SP nr 2 w Kamienicy
            • Adrian Wójcik – SP nr 2 w Kamienicy
            • Michalina Polczyk – SP w Zasadnem
            • Adrian Duda – SP w Zalesiu
            • Lena Chryczyk – SP w Zalesiu

            Klasy V–VIII

            I miejsce:

            • Mateusz Wąchała – SP nr 1 w Kamienicy
            • Cyprian Hilgier – SP w Zasadnem
            • Marcelina Adamczyk – SP nr 2 w Kamienicy

            II miejsce:

            • Aleksandra Duda – SP w Zalesiu
            • Bartosz Franczyk – SP w Zasadnem
            • Emilia Rusnarczyk – SP w Zasadnem

            III miejsce:

            • Aurelian Jurkowski – SP w Szczawie
            • Jakub Rogowski – SP nr 2 w Kamienicy
            • Maja Widuch – SP nr 1 w Kamienicy

            Wyróżnienia:

            • Julia Wicher – SP nr 2 w Kamienicy
            • Lena Widuch – SP nr 1 w Kamienicy
            • Maja Faron – SP nr 2 w Kamienicy
            • Julia Groń – SP nr 2 w Kamienicy
            • Jan Szlaga – SP w Szczawie

            Udział:

            • Wiktoria Udziela – SP nr 2 w Kamienicy
            • Nikola Stanisz – SP nr 2 w Kamienicy
            • Oliwia Udziela – SP nr 2 w Kamienicy
            • Patryk Franczyk – SP w Zasadnem
            • Magdalena Polczyk – SP w Zasadnem
        • Ogromny sukces naszego ucznia w Turnieju Wiedzy Pożarniczej!
          • Ogromny sukces naszego ucznia w Turnieju Wiedzy Pożarniczej!

          • Z dumą informujemy o ogromnym sukcesie ucznia naszej szkoły!

            Dnia 17.04.2026 r. odbył się powiatowy etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym naszą szkołę oraz gminę reprezentował uczeń klasy 4 – Przemek Gorczowski. Wykazał się on wyjątkową wiedzą, zaangażowaniem oraz doskonałym przygotowaniem, zdobywając I miejsce w konkursie.

            To wielkie osiągnięcie jest powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Dzięki temu zwycięstwu Przemek będzie reprezentował nasz powiat na etapie wojewódzkim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Serdecznie gratulujemy Przemkowi i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

        • Marsz Trzeźwości „No promil – No problem”
          • Marsz Trzeźwości „No promil – No problem”

          • 14 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Trzeźwości, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej akcji profilaktycznej pod hasłem „No promil – No problem”. Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększanie świadomości na temat zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

            Przygotowania do marszu rozpoczęły się już wcześniej – uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali kolorowe i pomysłowe transparenty, które niosły ważne hasła zachęcające do odpowiedzialnych wyborów i trzeźwości na drodze.

            W dniu wydarzenia wspólnie przemaszerowaliśmy przez miejscowość, zwracając uwagę mieszkańców oraz kierowców na istotę problemu. W tym samym czasie przeprowadzono kontrolę trzeźwości kierowców poruszających się po naszej miejscowości, co dodatkowo podkreśliło wagę akcji i jej praktyczny wymiar.

            W organizację wydarzenia zaangażowali się nasi partnerzy – Policja oraz Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którym serdecznie dziękujemy za współpracę, wsparcie i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i wspólne promowanie ważnych wartości. Razem możemy więcej!

        • I Międzygminny Konkurs Języka Niemieckiego ,,Deutsch? Kein Problem!”
          • I Międzygminny Konkurs Języka Niemieckiego ,,Deutsch? Kein Problem!”

          • W środę 1. kwietnia 2026r. odbył się w naszej szkole I Międzygminny Konkurs Języka Niemieckiego ,,Deutsch? Kein Problem!”. Sześcioro uczestników, w tym dwoje uczniów naszej szkoły, zmierzyło się   z pisemym testem sprawdzającym znajomość języka niemieckiego.

            Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i świetnym przygotowaniem.

            🏆 Wyniki konkursu:

            I miejsce Julia Kulig (SP nr 1 w Kamienicy)

            II miejsce Mateusz Rachwał (SP nr 1 w Kamienicy)

            III miejsce Emilia Syjud (SP Zasadne)

            Gratulujemy!

        • Polsko - czeski eTwinning 
          • Polsko - czeski eTwinning 

          • Kolejny etap międzynarodowego projektu eTwinning Pen Pal Adventure za nami.

            Uczniowie klas IV, V, VII oraz VIII nawiązali współpracę z rówieśnikami z czeskiego miasta Frydek-Mistek. W ramach działań projektowych dzieci własnoręcznie przygotowały piękne kartki wielkanocne z życzeniami w języku angielskim i polskim. Uczniowie wykazali się kreatywnością, starannością i zaangażowaniem.

            Gotowe kartki zostały wysłane tradycyjną pocztą, dzięki czemu uczniowie mogli doświadczyć radości płynącej z międzynarodowej wymiany korespondencji w jej klasycznej formie.

            Dzięki uczestnictwu w projekcie i współpracy z rówieśnikami z Czech, uczniowie wymienili się także  informacjami na temat zwyczajów wielkanocnych w obu krajach. Dzięki temu mieli okazję lepiej poznać tradycje oraz kulturę swoich sąsiadów.

            To kolejny krok w rozwijaniu kompetencji językowych, kulturowych oraz umiejętności komunikacyjnych naszych uczniów.

        • Dzień z Wiosną
          • Dzień z Wiosną

          • W piątek, 27 marca 2026 roku, w naszej szkole odbył się pełen radości i dobrej energii Dzień z Wiosną. Choć za oknami pojawił się śnieg, u nas panowała prawdziwie wiosenna atmosfera. Uczniowie zadbali o kolorowy nastrój, zakładając ubrania w jasnych, pogodnych barwach – nie zabrakło żółci, zieleni i innych kolorów kojarzących się z budzącą się do życia przyrodą.

            Jedną z największych atrakcji była zabawa „Dzień bez plecaka”. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i poczuciem humoru. Zamiast tradycyjnych plecaków pojawiły się między innymi garnki, kapelusze, walizki itp. Prawdziwą sensację wzbudziła nietypowa, stara bańka na mleko, która zaskoczyła wszystkich i wywołała wiele uśmiechów.

            W tym dniu odbył się również Dzień z Planszówkami. Uczniowie przynieśli ze sobą wiele swoich gier planszowych, dzięki czemu na zajęciach z wychowawcami nie brakowało emocji, śmiechu oraz zdrowej rywalizacji. Była to świetna okazja do integracji, rozmów i spędzenia czasu w miłej, koleżeńskiej atmosferze.

            To był wyjątkowy dzień pełen kreatywności, zabawy i wiosennej energii. Mimo zimowej pogody za oknem, w naszej szkole zdecydowanie zagościła wiosna.

        • Sukcesy na  XXIV Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim Maria Konopnicka na wesoło
          • Sukcesy na  XXIV Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim Maria Konopnicka na wesoło

          • 25.  marca 2026 r. odbył się  XXIV Międzypowiatowy Konkurs Recytatorski organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej dla szkół noszących imię Marii Konopnickiej.

            W tym roku uczniowie klas I-III ( Natalia Goczowska, Łucja Opyd, Kuba Barnaś, Gabriela Gierczyk, Fabian Karcz, Krzysztof Gierczyk, Łucja Gierczyk,  Monika Gorczowska, Aleksandra Franczyk, Marlena Wąchała, Michalina Polczyk, Piotr Gorczowski) po mistrzowsku zaprezentowali się w inscenizacji  utworu  O krasnoludkach i o sierotce Marysi.

            Świadczy o tym uzyskane  I miejsce.

            Na najwyższym poziomie zaprezentowali się również  artyści w recytacjach indywidualnych:

            I miejsce – Piotr Gorczowski

            II miejsce – Julia Gierczyk

            III miejsce – Natalia Gorczowska

            Gratulujemy naszym wspaniałym aktorom.

            Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 w Limanowej za organizację  i zaproszenie do udziału w konkursie, zaś Urzędowi Gminy Kamienica za sfinansowanie wyjazdu.

        • Żywa lekcja historii
          • Żywa lekcja historii

          • 24 marca odbyła się w naszej szkole  żywa lekcja historii poświęcona szlachcie oraz husarii w XVII wieku. Zajęcia miały charakter interaktywny i zostały przeprowadzone przez rekonstruktorów historycznych, którzy w ciekawy sposób przybliżyli realia życia w dawnej Rzeczypospolitej.

            Dowiedzieliśmy się, że  szlachta była to uprzywilejowana warstwa społeczna, posiadająca liczne prawa, takie jak udział w sejmikach czy wybór króla. Prowadzący opowiedzieli także o codziennym życiu szlachty, ich zwyczajach, stroju oraz wartościach, takich jak honor i patriotyzm.

            Kolejna część zajęć dotyczyła husarii, czyli elitarnej formacji jazdy polskiej. Rekonstruktorzy zaprezentowali uzbrojenie husarza, w tym charakterystyczną zbroję, szablę, kopię oraz skrzydła, które były jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów ich wyposażenia. Wyjaśniono, że husaria była niezwykle skuteczna na polu bitwy i odegrała kluczową rolę w wielu zwycięstwach.

            Podczas lekcji mogliśmy również zobaczyć pokaz walki oraz sposób posługiwania się bronią. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, a także obejrzenia z bliska elementów stroju i uzbrojenia, a nawet przymierzenia ich. Dzięki temu zajęcia były nie tylko pouczające, ale również bardzo interesujące i aktywizowały całą publiczność.

            Żywa lekcja historii pozwoliła nam lepiej zrozumieć realia XVII wieku oraz znaczenie szlachty i husarii w historii Polski. Było to ciekawe i wartościowe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

        • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego  Verb Challenge 🍀
          • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego Verb Challenge 🍀

          • Dnia 17 marca 2026 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego Verb Challenge zorganizowany z okazji Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas VI–VIII, którzy zmierzyli się z pisemnym testem sprawdzającym znajomość angielskich czasowników nieregularnych.

            Konkurs był doskonałą okazją do zdrowej rywalizacji oraz nauki poprzez zabawę. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i świetnym przygotowaniem.

            🏆 Wyniki konkursu:

            I miejsce Emilia Syjud

            II miejsce Maria Gorczowska

            III miejsce Jakub Dudzik
             

            Pozostali uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach kulturowych związanych z tym irlandzkim świętem. Podczas lekcji poznawali ciekawostki, fakty i legendy związane z Irlandią, z postacią Świętego Patryka oraz ze skrzatem Leprechaun. Wykonali tematyczny plakat a także oglądali film edukacyjny o tradycjach związanych z tym świętem.

            Był to dzień pełen pozytywnych emocji i nauki poprzez wspólną zabawę.

        • Matematyczne zmagania z SKO
          • Matematyczne zmagania z SKO

          • W ramach obchodów Miesiąca Matematyki Szkolna Kasa Oszczędności zorganizowała dla uczniów klas IV–VIII matematyczne zawody pod hasłem „Na sąsiadów można liczyć”. Konkurs został przeprowadzony z wykorzystaniem materiałów z platformy e-math.pl, przygotowanych przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które od lat wspiera inicjatywy promujące matematykę wśród uczniów.

            Tematyka zadań nawiązywała do przygód Mata i Pata, bohaterów popularnej bajki „Sąsiedzi”. Dzięki temu matematyczne wyzwania były nie tylko okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności logicznego myślenia, ale również świetną zabawą.

            W rywalizacji wzięły udział trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy IV–VIII. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zadania, współpracując w zespołach i pokazując, że matematyka może być ciekawa i przydatna w codziennym życiu.

            Najlepsze drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami z logo Banku Spółdzielczego w Limanowej, który wspiera wszystkie działania naszej Szkolnej Kasy Oszczędności oraz inicjatywy rozwijające zainteresowania uczniów.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu i gratulujemy zwycięzcom!

        • Sukces w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej
          • Sukces w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • Miło nam poinformować, że Przemysław Gorczowski zdobył I miejsce w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Dzięki znakomitemu wynikowi będzie reprezentował naszą gminę w etapie powiatowym konkursu.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie!

        • O pieniądzach i podatkach w klasie 4
          • O pieniądzach i podatkach w klasie 4

          • Uczniowie klasy 4 wzięli udział w ciekawych zajęciach w ramach SKO, podczas których rozmawiali o pieniądzach i podatkach.

            W trakcie spotkania uczniowie poznali wiele interesujących informacji związanych z codziennym korzystaniem z pieniędzy. Dowiedzieli się m.in., jak rozpoznać prawdziwe banknoty oraz jakie zabezpieczenia znajdują się na polskiej walucie. Duże zainteresowanie wzbudziła również informacja o tym, w jaki sposób osoby niewidome mogą rozróżniać monety dzięki ich wielkości i krawędziom.

            Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się także, czym są podatki, dlaczego je płacimy oraz na co są przeznaczane. Dowiedzieli się również, jak na paragonie można sprawdzić, jaka część zapłaconej kwoty stanowi podatek.

            W czasie lekcji wykorzystano materiały edukacyjne dostępne na stronie talentowisko.pl, które w przystępny i ciekawy sposób pomagają rozwijać wiedzę finansową uczniów.

            Była to wartościowa i interesująca lekcja, dzięki której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat pieniędzy oraz zasad funkcjonowania gospodarki.

        • Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole
          • Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w dniach  23-27 lutego został zorganizowany Tydzień Języka Ojczystego, podczas którego uczniowie przez kilka dni uczestniczyli w różnorodnych działaniach związanych z językiem polskim. Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym, poszerzanie wiedzy o jego historii  oraz doskonalenie umiejętności językowych.

            Każdego dnia uczniowie wykonywali różne zadania. Poznawali interesujące ciekawostki o języku polskim, sprawdzali swoją znajomość ortografii, rozwiązywali rebusy oraz odczytywali łamańce językowe. Zadania te, nie tylko sprawiały wiele radości, ale także pozwalały utrwalać wiedzę w atrakcyjny i angażujący sposób.

            Jednym z  emocjonujących wydarzeń był dzień odkrywców języka. W tym dniu uczniowie wzięli udział w turnieju klas. Drużyny wykonywały różnorodne zadania językowe, korzystając z informacji rozmieszczonych w różnych miejscach szkoły. Uczestnicy wykazywali się spostrzegawczością, współpracą oraz znajomością języka polskiego.

            Dużym zainteresowaniem cieszyło się również zadanie polegające na wykonaniu ilustracji do wybranych związków frazeologicznych. Uczniowie wykazali się kreatywnością    i pomysłowością, przedstawiając znaczenie popularnych powiedzeń w formie prac plastycznych.

             Ostatni dzień obchodów odbywał się pod hasłem Język, który trwa. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z naszą Panią Dyrektor – autorką publikacji Moje korzenie - życie codzienne i od święta Górali Białych od Kamienicy. Podczas spotkania uczniowie zadawali liczne pytania, dzięki czemu mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o lokalnych tradycjach, kulturze oraz historii naszego regionu. Rozmowa z autorką zachęciła uczniów do sięgnięcia po książkę i poznania opisanych w niej zwyczajów. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał egzemplarz książki oraz zeszyt ćwiczeń. Było to bardzo miłe zwieńczenie całego wydarzenia.

            Szkolne obchody Tygodnia Języka Ojczystego były ciekawą i wartościową inicjatywą. Dzięki różnorodnym zadaniom uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności językowe, poznać ciekawostki o języku polskim oraz lepiej zrozumieć znaczenie tradycji i kultury naszego regionu.

            W ramach przedsięwzięcia zostały ogłoszone konkursy tematyczne. Dla klas młodszych konkurs plastyczny na najpiękniejszy inicjał, uczniowie starszych klas wykonywali zaś słownik wyrazów zapomnianych.

            W załączeniu przedstawiamy protokół konkursu wraz z wynikami.

        • Rekrutacja na rok szkolny 2026/2027
          • Rekrutacja na rok szkolny 2026/2027

          •  

            Rekrutacja do oddziału przedszkolnego

            1. Rodzice dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2026/2027 do 22 lutego 2026 r.
            2. Rodzice dzieci ubiegających się o przyjęcie do oddziału przedszkolnego składają wniosek o przyjęcie wraz z wymaganymi dokumentami od 23 lutego 2026 r. do 06 marca 2026 r. do godz. 15.00
            3. Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia od 16 marca 2026 r. do 30 marca 2026 r. do godz. 15.00

             

            Rekrutacja do klasy I

            1. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia. Zgłoszenie należy złożyć w szkole od 16 lutego do 27 lutego 2026 r.
            2. Dzieci spoza obwodu szkoły przyjmowane są do klasy I w wyniku przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego. Wnioski o przyjęcie do klasy I wraz z wymaganymi dokumentami składa się w terminie  od 16 lutego do 27 lutego 2026 r. do godz. 15.00.
            3. Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia od 09 marca 2026 r. do 20 marca 2026 r. do godz. 15.00

             

            Materiały do pobrania w zakładce O szkole  - Rekrutacja 

             

             

        • Mistrzowie Oszczędzania
          • Mistrzowie Oszczędzania

          • Szkolna Kasa Oszczędności zorganizowała wyjątkową, dwutygodniową akcję edukacyjną pod hasłem „Mistrzowie Oszczędzania”.

            W pierwszym tygodniu uczniowie przygotowywali własne skarbonki i gromadzili w nich monety, biorąc udział w klasowej rywalizacji o tytuł Mistrzów Oszczędności. Zaangażowanie dzieci było ogromne – wspólnymi siłami zebrano ponad 30 000 monet, co dało łączną kwotę około 900 zł na akcję charytatywną. Uczniowie sami posegregowali monety, aby następnie przekazać je do banku do przeliczenia, ucząc się przy tym odpowiedzialności i podstaw ekonomii.

            Drugi tydzień akcji był okazją, aby pokazać, że oszczędzanie to także dbałość o środowisko. Uczniowie przynosili do szkoły bidony zamiast jednorazowych butelek – aż 80% uczniów włączyło się w ten ekologiczny gest.

            Akcja pokazała, że dzieci potrafią nie tylko oszczędzać pieniądze, ale również dbać o planetę, a wspólne działania klas stworzyły radosną i edukacyjną atmosferę przez całe dwa tygodnie.

            Niezwykłe zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy VI spowodowało że wygrali oni rywalizację, za co zostali nagrodzeni pizzą dla wszystkich, zakupioną za środki SKO.

        • Nasza duma
          • Nasza duma

          • 23 lutego 2026 roku w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Warszawy odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Umiejętności Językowych Zmagania z językiem i stylem. Uczennica naszej szkoły - Emilia Syjud - odniosła znaczący sukces, uzyskując I miejsce. Dzięki doskonałej znajomości zasad języka polskiego, wrażliwości stylistycznej oraz umiejętności precyzyjnego formułowania myśli wykazała się wysokim poziomem kompetencji językowych. Osiągnięty wynik jest efektem systematycznej pracy, zaangażowania i pasji do języka, a jednocześnie stanowi powód do dumy dla całej społeczności szkolnej. Jakże pięknie rozpoczęły się dla nas obchody Tygodnia Języka Ojczystego w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Pierwsza pomoc przedmedyczna
          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

          • Uczniowie klas 4–8 wzięli udział w lekcji wychowawczej poświęconej niezwykle ważnemu tematowi – udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której uczestnicy poznali podstawowe zasady reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, a także dowiedzieli się, jak prawidłowo wezwać pomoc i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego.

            Następnie przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie trenowali układanie osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej, ucząc się krok po kroku właściwej techniki postępowania. Najwięcej emocji wzbudziła jednak nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomu treningowego Little Anne. Dzięki temu każdy mógł samodzielnie przećwiczyć uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze pod okiem prowadzącego.

            Zajęcia były nie tylko cenną lekcją odpowiedzialności i odwagi, ale przede wszystkim praktyczną umiejętnością, która w przyszłości może pomóc uratować komuś życie. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, powagą i chęcią zdobywania wiedzy, co pokazuje, jak ważne są takie inicjatywy w edukacji młodych ludzi.

        • Szkolny konkurs kolęd i pastorałek
          • Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

          • W dniu 30 stycznia w naszej szkole rozbrzmiały dźwięki kolęd i pastorałek za sprawą szkolnego konkursu, który wprowadził całą społeczność w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Celem wydarzenia było kultywowanie pięknych tradycji bożonarodzeniowych, odkrywanie i rozwijanie talentów muzycznych uczniów oraz integracja społeczności szkolnej.

            Uczestnicy zaprezentowali bogaty i różnorodny repertuar. Każdy występ był niepowtarzalny i pełen emocji, a młodzi artyści zachwycali nie tylko umiejętnościami wokalnymi, lecz także sceniczną swobodą.
            Jury stanęło przed trudnym zadaniem, oceniając występy pod względem walorów artystycznych, doboru repertuaru oraz ogólnego wyrazu scenicznego. Po długich obradach wyłoniono laureatów konkursu.
            Wydarzenie przebiegło w radosnej, pełnej wzruszeń atmosferze i na długo pozostanie w pamięci zarówno wykonawców, jak i słuchaczy.

            W załączeniu przedstawiamy protokół z konkursu wraz z wynikami.

        • Zabawa karnawałowa
          • Zabawa karnawałowa

          • W dniu 29 stycznia w naszej szkole odbyła się radosna zabawa karnawałowa, która dostarczyła uczniom mnóstwa uśmiechów i niezapomnianych wrażeń. Sala gimnastyczna zamieniła się w kolorową salę balową pełną muzyki, tańca i kreatywnych przebrań.

            Uczniowie klas młodszych zachwycili pomysłowymi strojami, a wspólne tańce i konkursy sprawiły, że atmosfera była wyjątkowo wesoła. Nie zabrakło także dobrej zabawy przy ulubionych hitach oraz chwili na pamiątkowe zdjęcia.

            To był wspaniały czas integracji i wspólnej zabawy! 

        • 📐 Matematyczne pigułki– uczniowski Instagram edukacyjny
          • 📐 Matematyczne pigułki– uczniowski Instagram edukacyjny

          • Z przyjemnością informujemy, że powstał matematyczny Instagram, na którym uczniowie pokazują, że matematyka może być ciekawa, zrozumiała i… zabawna 😊

            👉 @matematyczne_pigułki

            🔗 https://www.instagram.com/matematyczne_pigulki/

            Profil tworzony jest przez uczniów, którzy samodzielnie przygotowują treści edukacyjne oraz oprawę graficzną postów, korzystając z programu Canva 🎨📱

            Na profilu publikowane są m.in.:

            • krótkie powtórki materiału z matematyki ✏️

            • zagadki i zadania do samodzielnego rozwiązania 🧠

            • matematyczne ciekawostki i memy 😄

            • posty zachęcające do aktywności w komentarzach✏️

            Projekt realizowany jest w racmach innowacji pedagogicznej, rozwija kreatywność, umiejętności cyfrowe oraz pokazuje, że matematyka może być przystępna i ciekawa także poza lekcjami.

            📱 Zachęcamy wszystkich do obserwowania profilu @matematyczne_pigułki i aktywnego udziału w tej edukacyjnej inicjatywie!

        • Pokolenia razem – radosne obchody Dnia Babci i Dziadka
          • Pokolenia razem – radosne obchody Dnia Babci i Dziadka

          • W naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność dla ukochanych babć i dziadków.

            Podczas spotkania dzieci chwaliły talenty swoich dziadków i babć. Na szczególną uwagę zasłużył występ jednej z babć, która na prośbę wnuczki zaśpiewała piosenkę dla zgromadzonej publiczności. Równie wzruszający był występ dziadków, którzy zagrali kolędę na akordeonie, skrzypcach i gitarze.

            Po części artystycznej na naszych seniorów czekał słodki poczęstunek oraz czas na wspólne rozmowy okraszone śpiewem przy wtórze kapeli. Spotkanie upłynęło w ciepłej, rodzinnej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

        • Wycieczka klas IV i V do Krościenka nad Dunajcem
          • Wycieczka klas IV i V do Krościenka nad Dunajcem

          • Uczniowie klas IV i V wzięli udział w wycieczce do Krościenka nad Dunajcem, która połączyła aktywny wypoczynek z edukacją przyrodniczą oraz integracją zespołów klasowych.

            Pierwszym punktem wyjazdu było lodowisko, gdzie uczniowie mieli okazję aktywnie spędzić czas, doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie i czerpiąc radość ze wspólnej zabawy na lodzie. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili wystawę przyrodniczą Pienińskiego Parku Narodowego, podczas której poznali bogactwo fauny i flory Pienin oraz zdobyli cenne informacje na temat ochrony przyrody tego wyjątkowego regionu.

            Na zakończenie wyjazdu uczniowie udali się do Pizzerii Dworskiej w Kamienicy, gdzie przy wspólnym posiłku mogli odpocząć, podsumować wrażenia z wycieczki i miło spędzić czas w koleżeńskiej atmosferze.

            Wycieczka była udana i dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Połączyła naukę, aktywność fizyczną oraz integrację, a uczniowie wrócili zadowoleni i pełni miłych wspomnień.

        • „Sing Christmas Magic”
          • „Sing Christmas Magic”

          • 12 stycznia 2026 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamienicy  odbył się Gminny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „Sing Christmas Magic”, skierowany do uczniów klas IV–VI szkół z terenu gminy Kamienica. W wydarzeniu wzięło udział dwanaścioro uczestników z sześciu szkół, którzy zaprezentowali znane bożonarodzeniowe hity radiowe w języku angielskim.

            Występy młodych artystów zachwycały nie tylko poprawnością językową, ale także muzykalnością, odwagą sceniczną i ogromnym zaangażowaniem. Jury po burzliwych obradach wyłoniło trzech laureatów, którzy otrzymali piękne i wartościowe nagrody.

            Całemu wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowo miła, świąteczna atmosfera. Festiwal był doskonałą okazją do promowania nauki języków obcych oraz rozwijania talentów wokalnych uczniów.

            Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy czwartej:Zofia Moskal i Agnieszka Gierczyk, które pięknie się zaprezentowały, zdobywając dyplomy za udział w festiwalu. Jesteśmy z nich bardzo dumni i gratulujemy odwagi oraz wspaniałego występu.

            Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie oraz możliwość udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

        • Wyjazd do Limanowskiego Domu Kultury
          • Wyjazd do Limanowskiego Domu Kultury

          • 7 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Limanowskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeli spektakle teatralne dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Kot w butach” w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego. Musicalowa forma spektaklu, dynamiczna gra aktorska oraz barwna oprawa sceniczna pozwoliły młodszym widzom lepiej zrozumieć treść i przesłanie znanej baśni o mądrym i sprytnym kocie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili przebieg przedstawienia i żywo reagowali na jego najważniejsze momenty.

            Tego samego dnia uczniowie klas VI–VIII obejrzeli spektakl pt. „Dziady”, który stanowił wartościowe uzupełnienie treści omawianych na lekcjach języka polskiego. Przedstawienie pozwoliło młodzieży lepiej zrozumieć problematykę dramatu Adama Mickiewicza oraz specyfikę teatru dramatycznego.

            Wyjazd okazał się bardzo wartościowy pod względem edukacyjnym i kulturalnym. Uczniowie mieli okazję obcować z teatrem na żywo, poszerzyć swoją wiedzę o sztuce teatralnej oraz rozwijać wrażliwość artystyczną. Wszyscy uczestnicy wrócili z wyjazdu zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

        • Partnerska Szkoła WSB-NLU
          • Partnerska Szkoła WSB-NLU

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do programu „Partnerska Szkoła”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Tym samym znaleźliśmy się w gronie placówek edukacyjnych, które aktywnie współpracują ze środowiskiem akademickim, wspierając rozwój uczniów oraz nauczycieli.

            Współpraca w ramach programu Partnerska Szkoła WSB-NLU dostosowywana jest do realnych potrzeb danej placówki. Szkoły partnerskie mają możliwość udziału w projektach edukacyjnych i społecznych, a także w warsztatach, kursach i webinarach organizowanych przez uczelnię. Program stwarza przestrzeń do wymiany doświadczeń, zdobywania nowej wiedzy oraz rozwijania kompetencji kluczowych dla współczesnej edukacji.

            Celem programu jest poszerzanie horyzontów edukacyjnych, wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego uczniów oraz nauczycieli, a także budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami a środowiskiem akademickim. Udział w inicjatywie daje dostęp do nowoczesnych form kształcenia i inspirujących działań edukacyjnych.

            Cieszymy się, że nasza szkoła może być częścią tej wartościowej inicjatywy i że grono szkół współpracujących z WSB-NLU stale się powiększa. Jesteśmy przekonani, że udział w programie przyniesie wiele korzyści całej społeczności szkolnej.

        • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia...
          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia...

          • Życzymy spokoju, radości i wytchnienia. Niech te święta będą magicznym czasem spędzonym w gronie najbliższych, pełnym miłości i wzruszeń.
            A Nowy Rok niech przyniesie spełnienie wszystkich marzeń i pomyślność w realizacji celów.

            Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zasadnem

        • Spotkanie wigilijne w naszej szkole
          • Spotkanie wigilijne w naszej szkole

          • W dniu 19 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Był to wyjątkowy czas pełen ciepła, życzliwości i refleksji. Wspólne łamanie się opłatkiem oraz degustacja tradycyjnego dania wigilijnego stworzyły atmosferę bliskości i jedności całej społeczności szkolnej.

            Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie o Bożym Narodzeniu, ukazujące, że przesłanie tych świąt trwa do dziś w czynach ludzi — w dobroci, wzajemnej pomocy i otwartości na drugiego człowieka. Całość dopełniło wspólne śpiewanie kolęd, które wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

            Szczególnym symbolem spotkania były czerwone serca trzymane w rękach uczniów i nauczycieli — znak miłości, dobroci i wrażliwości na potrzeby innych. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci jako piękny przykład wspólnego przeżywania wartości, które niesie ze sobą Boże Narodzenie.

        • Polonistyczny kalendarz adwentowy
          • Polonistyczny kalendarz adwentowy

          • Akcja Polonistyczny kalendarz adwentowy została zrealizowana w okresie adwentu, od 1 do 19 grudnia, wśród uczniów klas 4- 8 naszej szkoły. Inicjatywa została przygotowana i przeprowadzona przez nauczycieli języka polskiego jako forma twórczego urozmaicenia pracy dydaktycznej w przedświątecznym czasie. Głównym celem przedsięwzięcia było połączenie nauki języka polskiego z magią oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
            Adwentowy kalendarz składał się z serii codziennych zadań, odkrywanych przez uczniów niczym kolejne okienka kalendarza adwentowego. Każdy dzień przynosił nowe wyzwanie polonistyczne, które łączyło elementy nauki z zabawą i kreatywnym myśleniem.

            Zadania miały zróżnicowany charakter i obejmowały m.in.:
            -zabawy językowe z frazeologią, synonimami i poprawnością językową,
            -krótkie formy wypowiedzi pisemnej, takie jak zaproszenie, instrukcja, życzenia,
            -ćwiczenia twórcze inspirowane literaturą oraz tradycjami bożonarodzeniowymi.

            Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczniów. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem podejmowali kolejne wyzwania, wykazując się pomysłowością, samodzielnością oraz dbałością o poprawność językową. Codzienne zadania stały się dla wielu uczniów miłym elementem szkolnej rutyny.
            Polonistyczny kalendarz adwentowy okazał się atrakcyjną, inspirującą i skuteczną formą pracy dydaktycznej. Pozwolił uczniom spojrzeć na język polski w sposób twórczy i nieszablonowy, a jednocześnie utrwalić i poszerzyć posiadane umiejętności. W dniu zakończenia akcji każdy uczeń został nagrodzony słodką niespodzianką.

        • Spotkanie ze sztuką
          • Spotkanie ze sztuką

          • W dniu 18 grudnia klasy VII i VIII wybrały się do Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku, aby obejrzeć wystawiany przez Teatr Cracovia spektakl ,,Balladyna”. Przedstawienie w reżyserii Pani Anny Kasprzyk od pierwszych minut przyciągało uwagę widza mroczną atmosferą oraz sugestywną oprawą sceniczną, która wprowadzała w świat pełen magii. Twórcy przedstawienia w niezwykle wyrazisty sposób ukazali, jak żądza władzy i zazdrość stopniowo niszczą główną bohaterkę, prowadząc ją do popełnienia pierwszej zbrodni, a następnie kolejnych niemoralnych czynów. Scenografia, choć oszczędna, była niezwykle symboliczna. Ciemne barwy, dynamiczne światło oraz nastrojowa muzyka potęgowały napięcie i podkreślały tragizm scen. Efekty dźwiękowe i wizualne sprawiały, że widz mógł niemal odczuć ciężar popełnianych zbrodni i nieuchronność kary. Spektakl Teatru Cracovia nie tylko wiernie oddawał treść dramatu, lecz także skłaniał do głębokiej refleksji nad naturą ludzką, moralnością oraz konsekwencjami niepohamowanej ambicji. Przedstawienie jasno pokazywało, że władza zdobyta poprzez zło prowadzi do upadku, a sprawiedliwość ostatecznie zwycięża. „Balladyna” w wykonaniu Teatru Cracovia była poruszającym i zapadającym w pamięć widowiskiem. Spektakl pomógł lepiej zrozumieć dramat Słowackiego, a jednocześnie udowodnił, że klasyczna literatura może być przedstawiona w sposób interesujący i atrakcyjny dla współczesnego widza. Była to  również doskonała okazja, aby utrwalić naszą wiedzę z kanonu lektur obowiązkowych. Po spektaklu uczniowie udali się na pizzę, a później pełni wrażeń estetycznych i kulinarnych wrócili do domu.

             

        • 📜💰 Konkursy historyczne SKO💰📜
          • 📜💰 Konkursy historyczne SKO💰📜

          • 15 grudnia w naszej szkole odbyły się dwa konkursy historyczne związane z tematyką pieniądza oraz działalnością Banku Spółdzielczego w Limanowej.

            Pierwszy z nich – „Dzieci znają historię pieniądza” – skierowany był do uczniów klas III–V. Do testu przystąpiło 14 uczestników, którzy wykazali się bardzo dobrą wiedzą z zakresu historii pieniądza. Aż 7 uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów – 15/15, zajmując pierwsze miejsca. Gratulujemy świetnego przygotowania i ogromnej wiedzy! 👏

            Drugim wydarzeniem był konkurs „Młodzi znają historię Banku Spółdzielczego w Limanowej”, w którym udział wzięło 13 uczniów. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem oraz bardzo dobrą znajomością historii banku. Szczególne gratulacje kierujemy do Emilki z klasy VII, która zdobyła maksymalny wynik🎉

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody lub upominki za udział oraz pamiątkowe dyplomy.

            Serdecznie dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu w Limanowej za wsparcie i ufundowanie nagród. Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych! 🌟

        • O tytuł Mistrza Pióra
          • O tytuł Mistrza Pióra

          • W dniu 12 grudnia 2025 roku odbył się w naszej szkole już X Gminny Konkurs Ortograficzny, który jak co roku, zgromadził młodych miłośników języka polskiego. Sala gimnastyczna, przygotowana na tę okazję, wypełniła się atmosferą zdrowej rywalizacji oraz  lekkiego, twórczego napięcia, które unosiło się niczym zapach świeżo otwartych słowników.

            Do konkursowych zmagań przystąpili uczniowie z  pięciu szkół naszej gminy — najlepsi z najlepszych. Łącznie dziewięcioro uczestników w dwóch kategoriach  stanęło do ortograficznego pojedynku, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.
            Tegoroczny konkurs składał się z dwóch części.
            Pierwsza część obejmowała zadania sprawdzające znajomość zasad  ortografii.  W drugiej części uczniowie zmierzyli się z  dyktandem, które okazało się prawdziwym sprawdzianem czujności. Tekst naszpikowany był pułapkami ortograficznymi - niczym ukryte na leśnej ścieżce kamyki, na które trzeba było uważać przy każdym kroku.
            Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa. Z wielką starannością sprawdzono wszystkie prace i  ogłoszono wyniki. W kategorii klas IV- VI pierwsze miejsce zdobyła Amelia Gromala ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamienicy, drugie miejsce przypadło Dawidowi Piaskowemu ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu, a trzecie miejsce uzyskał Mateusz Wąchała ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy. W kategorii klas VII- VIII pierwsze miejsce zdobyła Emilia Syjud ze Szkoły Podstawowej w Zasadnem, drugie miejsce uzyskała Paulina Piaskowy ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu, a trzecie miejsce przypadło Oliwii Wiatr ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamienicy.
            O krok za mistrzami byli: Martyna Wąchała ze Szkoły Podstawowej w Zasadnem, Lena Widuch ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy oraz Konrad Opyd z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Zbludzy.

            Laureaci zostali nagrodzeni  dyplomami oraz atrakcyjnymi upominkami ufundowanymi przez organizatorów. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą przypominały o ich odwadze i determinacji w starciu z ortograficznymi zawiłościami.
            Atmosfera wydarzenia była niezwykle serdeczna — pełna uśmiechów, wzajemnego wsparcia i zdrowej rywalizacji. Uczniowie wykazali się imponującą wiedzą, a organizatorzy nie kryli dumy z poziomu tegorocznych prac. Konkurs ponownie udowodnił, że język polski, choć bywa kapryśny, potrafi zachwycić i zainspirować.

            Na zakończenie Gospodarz Szkoły Podstawowej w Zasadnem – Pani Dyrektor Bożena Gierczyk  podziękowała nauczycielom za zaangażowanie i troskliwe przygotowanie młodych uczestników, wyrażając nadzieję, że w przyszłym roku konkurs ponownie zgromadzi miłośników poprawnej polszczyzny.

        • Serduszka dla Hani – Mikołajkowa Misja Pomocy
          • Serduszka dla Hani – Mikołajkowa Misja Pomocy

          • W poniedziałek 8 grudnia nasza szkoła wypełniła się ciepłem, życzliwością i czerwonym mikołajkowym kolorem. Uczniowie i nauczyciele włączyli się w akcję „Serduszka dla Hani – Mikołajkowa Misja Pomocy”, przygotowaną przez członków SKO w ramach akcji „Spółdzielni dobrych serc”.

            Każdy uczeń otrzymał specjalne papierowe serduszko, które mógł podpisać i ozdobić, dodając własne życzenia wsparcia dla Hani. Serduszka trafiły następnie do „Skarbonki Serduszek”, towarzysząc jednocześnie prowadzonej tego dnia zbiórce charytatywnej.

            Z zebranych serduszek powstał piękny, wielki plakat, pełen ciepłych słów, życzeń i solidarności całej społeczności szkolnej. Przygotowaliśmy film z akcji, który został Hani wraz z zebranymi środkami.

            Serdecznie dziękujemy!

            Każdy, nawet najmniejszy gest wsparcia, przyczynił się do tego, że wspólnie zrobiliśmy coś naprawdę dobrego. Dzięki Waszej otwartości i hojności udało się zebrać środki, które pomogą Hani i jej rodzinie w tym wyjątkowym, mikołajkowym czasie.

            To piękny dowód na to, że dobro wraca, a razem możemy więcej.

        • Świąteczna wymiana kartek
          • Świąteczna wymiana kartek

          • Uczniowie klas IV i V z radością uczestniczyli w świątecznej wymianie kartek bożonarodzeniowych z dziećmi z Torre del Mar w Hiszpanii. To wyjątkowe wydarzenie było kolejnym etapem międzynarodowego projektu Pen Pal Adventure, dzięki któremu młodzi uczestnicy mają okazję poznawać inne kultury i rozwijać swoje umiejętności językowe.

            Tworzenie i wysyłanie kartek sprawiło uczniom wiele radości, a otrzymane życzenia od hiszpańskich rówieśników wprowadziły wszystkich w świąteczny nastroj.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne inspirujące etapy tej międzynarodowej przygody.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • 8 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził wyjątkowy Gość - Święty Mikołaj. Czekaliśmy na Niego z niecierpliwością. Mikołaj dla każdego znalazł czas. Był bardzo wesoły i cierpliwy. Chyba też cieszył się ze spotkania z nami.
            Mikołaju, dziękujemy za wszystkie prezenty, za Twoją obecność i do zobaczenia za rok!

        • Wyjazd mikołajkowy
          • Wyjazd mikołajkowy

          • 5 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe mikołajkowym. Celem  było obejrzenie przedstawienia teatralnego oraz wspólna integracja      i aktywne spędzenie czasu.

            Pierwszym punktem programu było przedstawienie teatralne Teatru Cracowia  pt. „Wigilijna noc Piotrusia wystawiane w Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku. Spektakl wprowadził uczniów w świąteczny nastrój, poruszał tematykę Bożego Narodzenia, dobra, życzliwości i pomocy innym. Barwna scenografia, ciekawe kostiumy oraz gra aktorska bardzo podobały się dzieciom i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

            Następnie udaliśmy się do sali zabaw Figloraj w Kamienicy, gdzie uczniowie mogli aktywnie spędzić czas, korzystając z licznych atrakcji. Dodatkowo odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały wieszaczki na bombki. Zajęcia rozwijały kreatywność, zdolności manualne oraz sprawiły uczniom wiele radości.

            Wycieczka przebiegła w miłej i bezpiecznej atmosferze. Dzieci wróciły zadowolone, pełne pozytywnych wrażeń oraz  dumne z własnoręcznie wykonanych prac.

        • Premierowa wizyta w Operze Krakowskiej
          • Premierowa wizyta w Operze Krakowskiej

          • W dniu 4 grudnia uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce, która połączyła ze sobą kulturę wysoką oraz aktywną, sportową zabawę. Program wyjazdu obejmował wizytę w Operze Krakowskiej na spektaklu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego, a następnie pobyt w Parku Trampolin GOjump.

            Pierwszym punktem programu była Opera Krakowska, gdzie uczniowie mogli obejrzeć jedno z najsłynniejszych baletowych dzieł klasycznych „Dziadek do orzechów”. Pełen baśniowych postaci, świątecznej atmosfery i zachwycającej muzyki spektakl poruszył wyobraźnię młodych widzów. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, zachwycając się barwnymi kostiumami, scenografią oraz precyzją tanecznych układów. Spektakl stał się nie tylko okazją do kontaktu ze sztuką baletową, lecz także szansą na rozwijanie wrażliwości estetycznej.

            Po artystycznych wrażeniach przyszedł czas na porcję ruchu i dobrej zabawy. Uczniowie odwiedzili park trampolin, gdzie czekały na nich liczne atrakcje: strefa akrobatyczna, baseny z gąbkami, tory przeszkód oraz trampoliny. Pod czujnym okiem instruktorów dzieci mogły spróbować podstawowych skoków i figur. Zajęcia w parku trampolin okazały się świetnym sposobem na integrację, poprawę kondycji oraz wyładowanie energii po spokojniejszej części wycieczki.

            Wyjazd do Krakowa dostarczył uczniom wiele niezapomnianych przeżyć. Połączenie kultury i aktywności fizycznej stworzyło harmonijny plan dnia, który przypadł wszystkim do gustu. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, nowych doświadczeń i dobrego humoru.

        • Konkurs SKO
          • Konkurs SKO

          • Regulamin Konkursu SKO

            „Młodzi znają historię Banku Spółdzielczego oraz pieniądza”
            dla uczniów klas III–VIII

             

            §1. Organizator konkursu

            Organizatorem konkursu jest Szkolna Kasa Oszczędności (SKO).

            Konkurs odbywa się we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Limanowej.

            §2. Cele konkursu

            • Poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii Banku Spółdzielczego w Limanowej oraz historii pieniądza.
            • Rozwijanie zainteresowań ekonomicznych.
            • Promowanie oszczędzania oraz działalności SKO.
            • Kształtowanie postaw przedsiębiorczych i odpowiedzialności finansowej.

            §3. Uczestnicy

            Konkurs skierowany jest do uczniów:

            klas VI–VIII – zakres: historia Banku Spółdzielczego w Limanowej,

            klas III–IV – zakres: historia pieniądza.

            Udział w konkursie jest dobrowolny.

            §4. Materiały dydaktyczne

            Materiały do przygotowania się do konkursu można odebrać u opiekunów SKO.

            Zakres materiałów do nauki jest dostosowany do odpowiednich grup wiekowych.

            §5. Forma konkursu

            Konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu wyboru.

            Testy dla poszczególnych grup będą zawierać:

            20 pytań jednokrotnego wyboru dla klas VI–VIII,

            15 pytań jednokrotnego wyboru dla klas III–IV.

            Każde pytanie posiada 4 możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.

            Czas na rozwiązanie testu 25 minut.

            §6. Termin i miejsce konkursu

            Konkurs odbędzie się 15 grudnia o godzinie 10:50.

            §7. Ocena i wyniki

            O wyniku konkursu decyduje liczba poprawnych odpowiedzi.

            Lista laureatów zostanie ogłoszona w terminie wyznaczonym przez organizatora.

            Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i/lub nagrody rzeczowe.

            §8. Postanowienia końcowe

            Udział w konkursie oznacza akceptację niniejszego regulaminu.

            Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie, o czym uczestnicy zostaną poinformowani.

            W sprawach nieujętych w regulaminie decyzję podejmuje organizator.